TAK-Bİ PROJESİ 2. DÖNEM YÖNLENDİRME KURULU TOPLANTISI DENİZLİ’DE YAPILDI
07 Nisan 2022

DENİZLİ’DE YAPILDI

Türkiye Hayvancılık Kooperatifleri Merkez Birliği (HAYKOOP), Türkiye Köy Kalkınma ve Diğer Tarımsal Amaçlı Kooperatifler Merkez Birliği (KÖY-KOOP) ve altı Bölge Birliği bünyesinde Alman Kooperatifler Konfederasyonu (DGRV) ile yürütülen Tarımsal Amaçlı Kooperatiflerin Güçlendirilmesi Projesinin Proje Yönlendirme Kurulu toplantısı Denizli Bölge Birliği ev sahipliğinde Denizli ilinde yapıldı.

Toplantıya HAYKOOP Merkez Birliği Genel Başkanı Ahmet Ertürk ve KÖY-KOOP Genel Başkanı Eray Çiçek’in yanısıra Tarım Reformu Genel Müdürlüğü Teşkilatlama Dairesi Koordinatörü Mehmet Ali Korkmaz, Federal Alman Gıda ve Tarım Bakanlığı Uluslararası Eşleştirme Projeleri Daire Başkanı Johanna Scholz, Federal Almanya Büyükelçiliği Tarım Ataşesi Thomas Huber ve Yardımcısı Janine Kardeş, GFA Proje Yöneticisi Malte Müller, DGRV Uluslararası İlişkiler Genel Müdürü Andreas Kappes, DGRV Türkiye Proje Ofisinden Peter Asmussen, İfakat Gürkan, Prof Dr Selahattin Kumlu ve Gürkan İltuş’un katıldığı heyet toplantı öncesinde Denizli Valisi Ali Fuat Atik beyi makamında ziyaret ederek proje hakkında bilgi alışverişinde bulundu. Daha sonra Denizli Tarım ve Orman İl Müdürü Yılmaz Erkaya bey ile makamında yapılan toplantıda Denizli İlinin tarımsal yapısı ve Kooperatiflerin faaliyetleri konusunda bilgi verildi. Toplantı sonrası Denizli İl Müdürlüğü bünyesinde faaliyet gösteren Denizli Horozu Araştırma ve Üretim Merkezi gezilerek yetkililerden bilgi alındı.

Valilik Ziyareti, Denizli Valisi Sayın Ali Fuat Atik

Haykoop Bölge birliğinde yapılan toplantıda; Pandemiye rağmen 2021 yılında online toplantılarla bir çok oturumlar yapılarak projenin başarılı bir şekilde yürütüldüğü, Yeni mevzuat çerçevesinde Bölge Birliklerinde görev alacak eğiticilerin Nisan ayı içerisinde eğitime alınacağı, Pandemiden dolayı Projenin süresinin uzatıldığı ve 2023/24 Stratejik Planlarının hazırlandığı belirtilerek, Proje kapsamında çalışılan Merkez ve Bölge Birliklerinin Kurumsal Yönetim Endekslerinde eksik kalan kısımlarının tamamlanması için neler yapılacağı tartışıldı. Projenin bütün aşamalarının değerlendirilmesi yapılarak bir yıllık sürede yapılacak çalışmaların planları belirlendi.

Toplantıya katılan heyet daha sonra 455 ortaklı, günlük 33 ton süt toplama merkezi ve tarımsal ürün marketi olan ve Devletten hiç destek almadan faaliyet gösteren Çivril İlçesi Kıralan Tarımsal Kalkınma Kooperatifini ziyaret ederek Kooperatif Ortaklarıyla toplantı yaptı. Daha sonra toplantıya ev sahipliği yapan Haykoop Denizli Bölge Birliğine ait Meyve ve Sebze Kurutma Tesisi ziyaret edilerek çalışmalar hakkında bilgiler alındı. Toplantının Ülkemiz tarımına ve Tarım Kooperatifçiliğine olumlu katı sağlaması dileğiyle, Tarımın lokomotifi olan başarılı Kooperatiflerin sayısının artmasını temenni ediyoruz.

Okunma Sayısı: 331