KOOPERATİFÇİLİK EĞİTİMLERİ ONLİNE OLARAK DEVAM EDİYOR

Bazı Kooperatif Ortaklarının talebi üzerine HAYKOOP Merkez Birliğimizce Online üzerinden Zorunlu Kooperatifçilik Eğitimleri başladı.

1163 Sayılı Kooperatifler Kanununun 55 inci ve 65 inci maddesi ile 14/01/2022 tarih ve 31719 sayılı Kooperatifçilik Eğitim Yönetmeliğinin 5. Maddesine göre; Faaliyet konusuna bakılmaksızın yıllık 20 milyon Türk lirası ve üstü net satış hasılatı olan kooperatifler veya Faaliyet konusuna bakılmaksızın 1.000 ve daha fazla ortağı bulunan kooperatiflerin Yönetim, Denetim organları ve bunların yedeklerine seçilenler için zorunlu eğitim şartı getirilmişti.

Ticaret Bakanlığı ile Merkez Birliğimiz tarafından imzalanarak yürürlüğe giren “Kooperatifçilik Eğitimi Yetkilendirme Protokolü” doğrultusunda yönetim, denetim kurulu üyeleri ve bunların yedekleri seçildikleri günden itibaren 9 ay içerisinde toplam 40 ders saatlik bu eğitimi almak zorundadır. Bu durumda mağduriyet yaşanılmaması için şartları taşıyan Kooperatiflerin Bölge Birlikleri aracılığıyla Merkez Birliğimize müracaat ederek Bölge Birlikleri organizesinde eğitim programları düzenlenmektedir.

Bölge Birliklerinde Kooperatif Eğitimleri düzenlenebilmesi için yüz yüze yapılacak eğitimlerde katılımcıların sayısının her sınıf için 40’dan az ve 50’yi aşmaması, Online eğitimlerde ise katılımcı sayısı en az 25, en fazla 250’yi aşmaması gerekmektedir. Eğitime katılan Üyeler eğitim için ödedikleri ücreti Genel Kurul kararı alınması şartıyla kooperatiften alabileceklerdir. Ayrıca zorunlu eğitim şartlarını taşımasa da eğitim almak isteyen kooperatiflere de bu eğitimler verilecektir.

İş sezonu olması nedeniyle yüz yüze eğitimlere katılamayacak üyelerin talebi doğrultusunda geçen hafta başlatılan akşam Online (çevrim içi) eğitimleri devam etmektedir. Kooperatif Yönetim ve Denetim Kurullarına seçilen üyeler köylerinden, çiftliklerinden veya evlerinden bu eğitimlere katılmaktadırlar. Ancak internet veya elektrik kesilmesi gibi nedenlerle zaman zaman aksamalar yaşanmaktadır. Yine talep üzerine 19.Eylül.2023 Salı gününden itibaren yeni bir grup için gündüz online eğitim programı başlayacaktır.

Eğitimlere katılan Üyelerin mağdur duruma düşmemeleri için devam konusunda azami derecede özen göstermelerini temenni eder, Eğitimlerin Türk Kooperatifçiliğine ve Ülkemiz Tarımına olumlu katkı sağlamasını dileriz. 

 

 

 

Okunma Sayısı: 218

Türkiye Hayvancılık Kooperatifleri Merkez Birliği © 2023

Yukarıöveçler Mh. Lizbon Cd. No:32/6 Çankaya / Ankara TEL:(0312) 438 48 48

Geliştirici ©