BÜYÜK HAYKOOP AİLESİ ANTALYADA BULUŞTU

         

         HAYKOOP Merkez Birliği olarak her yıl geleneksel olarak düzenlenen "Yükselen Değer Kooperatifçilik " temalı Kooperatif İstişare toplantısı, 8-11 Aralık 2022 tarihleri arasında Antalya'da yapıldı.

         HAYKOOP Genel Başkanı Ahmet Ertürk,  “Sektörümüzün içinde bulunduğu durumu hepimiz yakından biliyoruz. Sorunlar yavaş yavaş çözülüyor.  Sektörde yaşanan iniş çıkışlar her konuyu önemli bir hale getirdi. Sözleri ile 4 gün sürecek olan toplantımızın açılışını yaparak. Ortaklarımızın genellikle kullandığı ve satın aldığı sigortacılık tedbirlerinden Tarsim sigortaları başta olmak üzere sektörün kendini geliştirmesi ve hizmet alanlarını genişletmesi ile günden güne hayatımızın bir parçası haline geldiği de bir gerçektir. Herkes gibi ortaklarımızın da sigortacılık hizmetlerini karşılamak ve piyasayı regüle etmek adına çalışmalarımız devam etmektedir diyerek Merkez Birliğimiz aracılığı ile bu hizmetin yakında ortaklarımıza sunulabileceğinin mümkün olabileceğini söyledi. Çiftçimizin risklere karşı duruşunu güçlendiren hayvan sigortalarında hassasiyetle davranılması gerektiğine vurgu yaptı.

         Zincir marketler konusuna da değinen Başkan Ertürk üretim konusunda Kooperatifler olarak daha azimli ve gayretli olursak nihai tüketiciye hem kaliteli hem de uygun fiyata arz edebiliriz. Türkiye de Hayvancılık alanında ihtisas kooperatifleri olarak sadece biz varız üzerimize düşen birçok görev olduğunun farkındayız. Bu görevleri en iyi şekilde yerine getirmemiz gerek. Eli öpülesi siz üreticilerimizin yılmadan üreten vefakâr ve cefakâr üreticilerimiz hizmetin en güzeline layıktır” dedi.

         Ayrıca Genel Başkan Ertürk, HAYKOOP Merkez Birliği ile Ziraat Bankası Genel Müdürlüğünce imzalanan protokol çerçevesinde yapılan çalışmalar ve Hayvancılık tebliğinin değerlendirilmesi, buzağı, düve, besi ve süt desteklemeleri konusunda bilgiler verdi.

         İstişare Toplantımıza katılımları ile bizleri onurlandıran Tarım Reformu Genel Müdürlüğü Teşkilatlanma Daire başkanımız Fatih Kara ise konuşmasında; 1163 Sayılı Kooperatifler Kanununda yapılan değişikliklerle ilgili mevzuat hazırlıkları yapıldığını, Haksız rekabetin önlenmesi ve Kooperatiflerin daha etkin rol alabilmesi için Kooperatif kuruluşları ve Ana Sözleşmeler konusunda yeni uygulamalar getirileceğini söyledi.

 Bundan sonraki süreçte çalışan kooperatif ile tabela kooperatiflerinin birbirinden ayrılacağını dile getirdi.

       Yine toplantımıza katılım sağlayarak ortaklarımızı sunumları ile aydınlatan, Tarım Reformu Genel Müdürlüğü Baş kontrolörleri Serdar Koç ve İsmail Kolay tarafından Kooperatiflerdeki İç ve Dış Denetim Uygulamaları konusunda sunum yapıldı ve Kooperatif Başkanlarının sorularına cevaplar verildi.

         HAYKOOP Merkez Birliği Genel Başkan Yardımcısı Recep Pulat tarafından Çiğ Sütün Analizi ve Sınıflandırılması ile ilgili, Genel Başkan Yardımcısı Faruk Özen tarafından da 1163 Sayılı yasadaki değişiklikler, üst örgütlenme ve KOOPBİS Uygulamaları ile ilgili sunumlar yapıldı.

          Merkez Birliği Koordinatörü Mehmet Taşan da Yılbaşından sonra uygulanacak olan Zorunlu Kooperatifçilik Eğitim Çalışmaları hakkında sunum yaptı. Yine Merkez Birliği Proje Sorumlusu Volkan Öztürk tarafından da Mesleki Yeterlilik konusunda bilgiler verildi.

         Toplantının son oturum bölümünde ise Türkiye’nin her bölgesinden Toplantıya katılan HAYKOOP bünyesinde faaliyet gösteren 270 Kooperatif temsilcileri tarafından dile getirilen konulara açıklık getirildi.

            Toplantının kapanış bölümünde de Genel Başkan Yardımcısı Faruk Özen tarafından katılımcılara elektronik anket yapıldı ve anket sonuçları aynı anda grafik olarak sunu ekranına yansıtılarak süt üretimindeki anlık durumun değerlendirilmesi yapıldı.

            Ayrıca Tarım Reformu Genel Müdürlüğünün Antalya’da düzenlediği Kooperatif Ana Sözleşmeleri ve diğer mevzuat çalışmalarına da Merkez Birliği olarak katılım sağlanarak değişiklik düşünülen maddeler konularında katkı sağlanmıştır.   

           

Okunma Sayısı: 518

Türkiye Hayvancılık Kooperatifleri Merkez Birliği © 2023

Yukarıöveçler Mh. Lizbon Cd. No:32/6 Çankaya / Ankara TEL:(0312) 438 48 48

Geliştirici ©