ET VE SÜT KURUMU SÖZLEŞMELİ BESİCİLİK İLE ÜRETİCİLERE PAZAR VE FİYAT GARANTİSİ SUNUYOR…

Bugünkü Resmi Gazete’ de yayımlanarak yürürlüğe giren "Sözleşmeli Besiciliğin Desteklenmesine İlişkin Cumhurbaşkanı Kararı" ile sözleşmeli besicilik desteklemeleri kapsamında, üreticilere karkas ağırlığına göre yapılacak destek ödemeleri ve şartları belirlendi.

Sözleşmeli besicilik sistemi ile besi işletmelerinin atıl kapasitelerinin üretime kazandırılması, kırmızı et üretiminin sürdürülebilirliğinin sağlanması, güçlü tedarik zinciri oluşturulması, verim ve kırsalda istihdamın artırılması, üreticinin girdi tedarikinin önceden planlanması ve sektör için örnek bir model teşkil ettirilmesi amaçlanmıştır. Uygulamayla getirilen verimlilik teşvik primi ile canlı stok yönetimine ve hayvancılığın sürdürülebilirliğine katkı sağlanacaktır.

Et ve Süt Kurumu ile 5 yıllık sözleşme yapan yetiştiricilere karkas ağırlığı:

  1. a) 201- 250 kg olanlara 2,5 TL/kg,
  2. b) 251 - 300 kg olanlara 3,5 TL/kg,
  3. c) 301 kg ve üzeri olanlara 5 TL/kg, destekleme ödemesi yapılacaktır.

Oluşturulacak komisyonlar tarafından aylık maliyetler hesaplanacak, Belirlenen maliyete göre çiftçi refahı gözetilerek alım fiyatları güncellenecek ve

Alım ve fiyat garantisi verilen üreticiler,  5 yıllık üretim planlaması yapabilecektir. Böylelikle besiciler kazancını teminat altına almış olacaktır.

ESK tarafından alım garantisi verilen üreticiler, Kurumla imzaladığı besicilik sözleşmesinden herhangi bir hak kaybı yaşamadan tek taraflı çekilebilecek ve Kırmızı et piyasasının arz talep durumuna göre, üreticilere erken ya da geç kesim primleri verilebilecektir.

Sözleşmeli besicilik modeli ile hayvan sağlığı, refahı ve beslenmesi konularında üreticilere çiftliklerinde eğitim verilecek, Kayıt sistemleri oluşturularak hayvanın besi süreçleri, alım ve kesim takvimleri sistem üzerinden izlenecektir. Sürdürülebilir, hijyenik, sağlıklı ve kaliteli kırmızı et üretimi ile hem üreticinin, hem tüketicinin korunması sağlanacaktır. Uygulama kapsamında yapılacak ödemeler için gerekli kaynak Tarım ve Orman Bakanlığının tarımsal destekleme bütçesinden sağlanacaktır.

Sözleşme örneği ve diğer detaylar belirlendikçe sizlere sitemizden bildirim yapılacaktır.

Ortaklarımıza ve bütün besicilerimize hayırlı olmasını dilerim.

 

                                                                               Ahmet ERTÜRK

                                                                                  Genel Başkan

Okunma Sayısı: 431

Türkiye Hayvancılık Kooperatifleri Merkez Birliği © 2023

Yukarıöveçler Mh. Lizbon Cd. No:32/6 Çankaya / Ankara TEL:(0312) 438 48 48

Geliştirici ©