HAYKOOP MERKEZ BİRLİĞİNDEN TARIM VE ORMAN BAKANI KİRİŞCİYE ZİYARET

HAYKOOP MERKEZ BİRLİĞİNDEN TARIM VE ORMAN BAKANI KİRİŞCİYE ZİYARET

            Tarım ve Orman Bakanlığına atanan 22. ve 23. Dönem Adana Milletvekilliği ve TBMM Tarım Komisyonu Başkanlığı da yapan Prof. Dr. Vahit Kirişci beye HAYKOOP Merkez Birliği Yönetimi hayırlı olsun ziyaretinde bulundu.

Bakanlık Merkez Binada yapılan görüşmede Genel Başkanımız Ahmet Ertürk Sayın Bakanın böyle bir dönemde bu göreve atanmasının Kooperatif ve Tarım Sektörümüzde memnuniyetle karşılandığını ve yeni umutların yeşermesine vesile olmasını temennisiyle başarılar diledi. Ayrıca; 1,3 Yem paritesinin altına düşen Süt fiyatlarının kısa zamanda yeniden belirlenmesini,  aksi halde dişi hayvan kesimlerinin önlenemeyeceğini, Hammaddeden kaynaklı yem fiyatlarının yükselmesini engellemek adına Üretici örgütleri tarafından kurulmuş ve Bakanlık tarafından belgelendirilmiş yem fabrikası veya yem tesislerine TMO tarafından 12 ay süresince arpa ve mısır regülasyonu yapılmasını, Bahar sezonunda ekilişi yapılacak ürünler için gerekli gübre fiyatları yüksek olmasından dolayı az kullanım veya kullanmama nedeniyle üretimde azalma tehlikesi öngörüldüğünden gerekli düzenlemenin yapılmasını, Bakanlığın kooperatifler, ıslah birlikleri ve üretici birlikleri arasında fırsat eşitliğine imkân verecek düzeyde kalması gerektiğini, , Geçmişte uygulanan ve başarılı örnekleri olan “Ortaklar Mülkiyetinde Kooperatif Projeleri” ne benzer projeler geliştirilerek Kooperatif Projelerinin cazip şartlarda desteklenmesi gerektiğini söyledi. Toplantıya katılan Yönetim Kurulu Üyeleri de sektörümüz ile ilgili görüşlerini ilettiler.

Tarım ve Orman Bakanı Sayın Prof. Dr. Vahit Kirişci de; Prensip olarak üretici ve üretici örgütlerinin taleplerine olumlu baktığını, Sektörle ilgili Acil Eylem Planı hazırladıklarını, çözüm bekleyen acil konularla ilgili yoğun çalışma içinde olduklarını ve kısa sürede çözmeye çalıştıklarını dile getirdi ve ziyaretten duyduğu memnuniyeti ifade etti.

 

 

 

Okunma Sayısı: 497

Türkiye Hayvancılık Kooperatifleri Merkez Birliği © 2023

Yukarıöveçler Mh. Lizbon Cd. No:32/6 Çankaya / Ankara TEL:(0312) 438 48 48

Geliştirici ©