DÜNYADA TARIMI KOOPERATİFLEŞMEDEN GELİŞTİREN ÜLKE YOK !

Türkiye Hayvancılık Kooperatifleri (HAYKOOP) 14.06.2019 tarihinde Ankara’da Olağan Mali Genel Kurulunu icra etti. HAYKOOP Genel Başkanı Ahmet ERTÜRK genel kurulda kooperatifçiliğin tarım sektöründeki önemine dikkat çekti.

Ülkenin 4 bir yanından gelen Merkez Birliği delegelerinin katılımı ile gerçekleşen genel kurulda açılış konuşmasına bu sözlerle başlayan Genel Başkan ERTÜRK, güçlerimizi ve imkânlarımızı kooperatifçilikte birleştirerek ayakta durmaya çalışıyoruz diyerek sözlerine başladı. Başkan ERTÜRK’ün konuşmasında öne çıkan başlıklar şöyle;

-“ Dünyada sanayi ve tarım birlikte gelişmektedir. Almanya, ABD, Fransa, Japonya gibi ülkelerde tarım gelişmiştir ancak baktığınızda bu ülkelerin sanayisi de gelişmiştir. Bu ülkerin başka bir ortak özelliği daha bulunmaktadır ki oda kooperatifçilikteki gelişmişlikleridir. Bu sebeple bizim ülkemizde tarımını kooperatifçilik ile birlikte geliştirmek durumundadır. Aksi halde dünyada tarımını kooperatifleşmeden geliştiren bir ülke yok. Bu gerçeğin ışığında kooperatif örgütlenmesine daha fazla önem vereceğiz. Baktığımızda İlçe bazlı kooperatiflerin daha başarılı olduğunu görüyoruz. Bu sebeple bizde ilçe bazlı kooperatifleşmeyi teşvik edeceğiz. Kooperatif başkanlarımız kendilerini geliştirmeli. Anasözleşmelerini ezbere bilmeliler. İleriki günlerde yurt genelinde yapacağımız ziyaretler ile bu konuda çalışmalar başlatacağız.”

Alman Kooperatifleri Konfederasyonu (DGRV) Türkiye Temsilcisi İfakat Gürkan Eğitim konusunun önemine dikkat çekti. KÖYKOOP Genel Başkanı Eray ÇİÇEK kooperatiflerin masumiyetine vurgu yaparak kooperatiflerin günah keçisi yapılmamasını belirtti.

ESK Süt İşleri Daire Başkanı Seyidahmet ÖZKAN konuşmasında çiftçinin sütünü satamadığı takdirde ESK olarak bu sütleri süt tozu ve tereyağına çevirip alıyoruz. Çiftçilerimizin her zaman yanındayız dedi.

Hayvancılık Genel Müdür Yardımcısı Erol BULUT genel kurula yaptığı konuşmasında sektörün gelişmesine katkı sağlayacak hamleleri yapmaya devam edeceğiz dedi.

Divan Başkanlığını Denizli Haykoop Başkanı Mehmet VAROL'un yaptığı Genel Kurulda gündemdeki tüm maddeler oy birliği kabul edildi. Yönetim ve Denetleme kurulları oy birliği ile ibra edildi.

 

Okunma Sayısı: 710

Türkiye Hayvancılık Kooperatifleri Merkez Birliği © 2023

Yukarıöveçler Mh. Lizbon Cd. No:32/6 Çankaya / Ankara TEL:(0312) 438 48 48

Geliştirici ©